Коричневі плями на шкірі, що свербіть

Меланін – це природний пігмент, який дає людям їхній колір шкіри. Якщо в одній зоні утворюється надмірна кількість меланіну, може виникнути гіперпігментація або “коричнева пляма”. Коричневі плями можуть бути плоскими або підняті, круглі або овальні, і можуть з’явитися на будь-якій ділянці шкіри, окремо або у групах. Спільні коричневі плями включають веснянки, молі та плями віку. Хоча зазвичай нешкідливі, коричневі плями можуть викликати занепокоєння, коли вони раптово стають свербіжними. Визначення причини свербіння важливо. Тривалий свербіж може не тільки призвести до нестачі сну і втоми, але це може означати погіршення стану, яку можна краще лікувати, якщо встигнути на ранній стадії.

Типи

Існують різні типи сверблять бурі плями. Деякі круглі і підняті, як це спостерігається в себорейних кератозах (СК) та дерматофібромах, інші, такі як тинеа, versicolor, плоскі. Деякі плями можуть мати незрозумілий вигляд, такий як лишайник, інші, такі як плями віку або меланоми, можуть мати нерівні кордони. Місце розташування на тілі також допомагає класифікувати місця. Деякі віддають перевагу жирним ділянкам, таким як верхня частина спини або сундук, тоді як інші, як правило, зустрічаються в більш дистальних областях, таких як зап’ястки та щиколотки.

Причини

Знання причини коричневих плям є важливим, оскільки деякі з них не можуть бути проігноровані і небезпечні, якщо їх не лікувати. Плями можуть з’являтися з різних причин. Вони можуть бути пов’язані із надмірним впливом сонця, старінням, генетикою, гормонами, грибками або хворобами. Іноді причина невідома.

УВАГА

Деякі наполегливо сверблячі коричневі плями, такі як меланоми, можуть бути смертельними. Меланома є серйозною формою раку шкіри, яка може поширюватися майже на будь-який орган тіла, особливо мозок, легені, печінку та кістки. Першими ознаками меланоми часто є зміна форми, розміру, кольору або текстури існуючого молю або розвитку нової, дивно виглядаючої. Незвичні характеристики молів, які можуть вказувати на меланому, включають асиметричну форму, неправильну межу, нерівномірність розподілу кольору та великий діаметр.

Лікування

Тип коричневого місця визначає курс лікування. Деякі вимагають операції, тоді як інші просто потребують безрецептурного крему. Доброякісні плями, такі як СК, можуть бути хірургічно видалені за допомогою кріотерапії (заморожування), кюретажу (скребком) або електрохірургії (горіння). Ті, що викликаються грибком, як і у випадку тинеа-versicolor, можна лікувати з позабіржовими антигрибковими кремами, такими як клотримазол і міконазол. Точки, де самовідновлення не існує, як у випадку з лишайником, потребують стероїдів на основі рецепта (актуальні або оральні). Більш небезпечні плями, такі як меланома, потребують більшої уваги. Якщо встигнути на ранній стадії, ріст може бути видалений хірургічним шляхом або в поєднанні з біопсією дозорної лімфатичної вузла. Широке лікування наприкінці стадії меланом різняться залежно від стану пацієнта та може включати операції, хіміотерапію та променеве лікування.

Прогноз

Більшість коричневих плям більше косметичної неприємності, ніж вони небезпечні. Наприклад, гриб грибово-кишкового грипу не є заразним, а дерматофіброми не є раковими. Проте, для небезпечних плям, прогноз, як правило, дуже хороший на початковому та середньому етапах. Щоб відіграти активну роль у запобіганні посилення плям, вивчайте всі ділянки шкіри щомісяця, щоб збільшувати, змінювати або свербіти. Доцільно побачити лікаря, перш ніж намагатись лікувати або видалити коричневе пляма самостійно.